var stylesheet = ' '; document.write(stylesheet); document.write('
'); document.write('
'); document.write('
'); document.write('
Umhlali Preparatory School - News

'); document.write('
'); document.write("UPS 2017 Helicopter Raffle Winners (added on 27 Jun 2017)
"); document.write("Prize winner - Taryn Wulfsohn (Nicholas Wulfsohn in Grade 2H

Children who sold the most tickets:-

1st place - Jack Gaul (Grade 2H) - 71 booklets
2nd place - Devlyn Reddy (Grade 1L) - 45 booklets
3rd place - Jared Ansell (Grade 1vdM) - 42 booklets
4th place - Jett Coetzee (Grade RDa) - 37 booklets
5th place - Tyron Leisher (Grade 7K) - 32 booklets

Taryn Wulfsohn wins the helicopter flip for 4 plus a picnic at Inanda Dam
Jack Gaul wins the ride in the SMD car and the helicopter flip to school on Friday 30 June 2017
Devlan, Jared, Jett and Tyron each won a R500 Ballito Junction gift card

"); document.write("
"); document.write("Final Collection of Lost Property (added on 27 Jun 2017)
"); document.write("Final Collection Day for Lost Property is Thursday 26 June 2017 from 07h15 to 08h15. Uncollected items will go to charity.
"); document.write("
"); document.write("Appeal for Second Hand Shop Donations (added on 27 Jun 2017)
"); document.write("Please donate old school clothes to the Second Hand Shop. Please send in a bag labelled DONATION Second Hand Shop. Thank you
"); document.write("
"); document.write("Danville Girls U13A Hockey Festival (added on 26 Jun 2017)
"); document.write("Friday 23 June & Saturday 24 June 2017
Girls Hockey

Danville U13A Girls Hockey Festival

UPS U13A vs. KZN U12A UPS won 2-1
UPS U13A vs. Glenashley U13A UPS won 9-0
UPS U13A vs. Maria Stella U13A UPS won 1-0
UPS U13A vs. Danville U14A Drew 2-2
UPS u13A vs. Pelham U13A UPS won 1-0

"); document.write("
"); document.write("Sport Week Ahead 26-30 June 2017 (added on 24 Jun 2017)
"); document.write("Please find under resources Sport Section.

PLEASE NOTE:
ALL Extra-Mural Activities between 13h00-14h00 have been completed for Term 2.

ALL Extra-Mural Activities between 14h15-15h45 have also been completed, however hockey will continue as indicated in week ahead

"); document.write("
"); document.write("100 club Term 2 Reminder (added on 23 Jun 2017)
"); document.write("The term 2 - 100 club draw will be held on Tuesday 27 June 2017. Please remember to RSVP and pay any outstanding installments.
"); document.write("
"); document.write("UPS Centenary letter (added on 19 Jun 2017)
"); document.write("More...

"); document.write("Sport Week Ahead 19-24 June 2017 (added on 15 Jun 2017)
"); document.write("Please find Sport Week Ahead under Resources \"Sport Section\"
"); document.write("
"); document.write("Tuesday 13 June 2017 - Netball Results (added on 14 Jun 2017)
"); document.write("Tuesday 13 June
Netball

Umhlali vs. Virginia

UPS U13A vs. Virginia U13A UPS won 12-11
UPS U13B vs. Virginia U13B UPS won 12-10
UPS U13C vs. Virginia U13C UPS won 05-03
UPS U13D vs. Virginia U13D UPS lost 07-08

UPS U12A vs. Virginia U12A UPS won 11-07
UPS U12B vs. Virginia U12B Drew 05-05
UPS U12C vs. Virginia U12C UPS lost 05-11
UPS U12D vs. Virginia U12D UPS won 05-03

UPS U11A vs. Virginia U11A UPS lost 10-12
UPS U11B vs. Virginia U11B Drew 11-11
UPS U11C vs. Virginia U11C UPS lost 1-2
UPS U11D vs. Virginia U11D UPS won 06-03

UPS U10A vs. Virginia U10A UPS won 11-03
UPS U10B vs. Virginia U10B UPS lost 02-06
UPS U10C vs. Virginia U10C UPS lost 00-03
UPS U10D vs. Virginia U10D UPS lost 00-02

"); document.write("
"); document.write("Tuesday 13 June 2017 - Rugby Results (added on 14 Jun 2017)
"); document.write("Tuesday 13 June 2017
Rugby

Umhlali vs. Virginia

UPS U13A vs. Virginia U3A UPS won 54-00
UPS U13B vs. Virginia U13B UPS won 49-00
UPS U13C vs. Virginia U13C UPS won 39-00

UPS U11A vs. Virginia U11A UPS won 34-00
UPS U11B vs. Virginia U11B UPS won 50-00

UPS U10A vs. Virginia U10A UPS won 10-00
UPS U10B vs. Virginia U10B UPS won 65-00
UPS U10C vs. Virginia U10C UPS won 50-00


"); document.write("
"); document.write("ST Henry's Chess Tournament Results. (added on 13 Jun 2017)
"); document.write("ST Henry's Chess Tournament Results.

Despite spending over an hour in traffic and playing the first two rounds with half the team members, Umhlali Preparatory Team defied all odds to win silver at The St Henry's Chess Tournament on 20 June 2017.

1. Matthew Smith
2. Riasha Singh
3. Aryan Singh
4. Kiegan Padayachee
5. Deshan Naidoo
6. Ryan Smith
7. Eshan Naidoo
8. Guy Henwood-Fox
9. Haydn Zubek
10. Nathan Claydon
Well done team! You made us proud.

Congratulations to Aryan Singh who achieved a full score.

"); document.write("
"); document.write("Chess - Results From Provincial Schools Chess Tournament (added on 12 Jun 2017)
"); document.write("Congratulations to the following pupils who took part in the Provincial Schools Chess Tournament:

Girls U13 Aarti Datharam 1st
Archana Datharam 2nd
Diya Datharam 4th
Boys U13 Cameron Evetts 2nd
Jamie Evetts 3rd

Congratulations are also extended the following for their excellellent performances: Oluhle Mpanza, Thashmika Moodley, Aidan Lobo and Reolan Govender.


"); document.write("
"); document.write("Saturday 10 June 2017 - Rugby Results (added on 12 Jun 2017)
"); document.write("Saturday 10 June 2017
Rugby
Umhlali vs. Westville

UPS U13A vs. Westville U13A UPS lost 10-12
UPS U13B vs. Westville U13B UPS lost 05-14
UPS U13C vs. Westville U13C UPS lost 05-12

UPS U11A vs. Westville U11A UPS lost 05-10
UPS U11B vs. Westville U11B UPS won 17-10

UPS U10A vs. Westville U10A UPS won 25-00
UPS U10B vs. Westville U10B UPS lost 10-15
UPS U10C vs. Westville U10C UPS won 20-10

UPS U9A vs. Westville U9A UPS won 45-00
UPS U9B vs. Westville U9B UPS won 45-00
UPS U9C vs. Westville U9C UPS won 35-00
UPS u9D vs. Westville U9D UPS lost 10-25

"); document.write("
"); document.write("Saturday 10 June 2017 - Netball Results (added on 12 Jun 2017)
"); document.write("Saturday 10 June 2017
Netball
Umhlali vs. Westville

UPS U13A vs. Westville U13A UPS lost 11-12
UPS U13B vs. Westville U13B UPS lost 10-12

UPS U12A vs. Westville U12A UPS won 08-06
UPS U12B vs. Westville U12B Drew 06-06

UPS U11A vs. Westville U11A UPS won 06-05
UPS U11B vs. Westville U11B Drew 04-04

UPS U10A vs. Westville U10A Drew 05-05
UPS U10B vs. Westville U10B UPS won 05-03


"); document.write("
"); document.write("Hockey Practice - Tuesday 13 June 2017 (added on 9 Jun 2017)
"); document.write("Tuesday 13 June 2017
Hockey Practice

Please note: Hockey practice at Crawford North Coast for both Boys and Girls on Tuesday 13 June has been cancelled due to Rugby and Netball matches at Virginia Preparatory School.

"); document.write("
"); document.write("Sport Week Ahead 12-18 June 2017 (added on 9 Jun 2017)
"); document.write("Please find attached under Resources Sport Section
"); document.write("
"); document.write("Wednesday 07 June 2017 - Netball Results (added on 8 Jun 2017)
"); document.write("Wednesday 07 June 2017
Netball

Umhlali Vs. Maidstone

UPS U13C vs. Maidstone U13A UPS lost 4-6
UPS U13D vs. Maidstone U13B UPS lost 6-8

UPS U12C vs. Maidstone U12A UPS lost 6-9
UPS U12D vs. Maidstone U12B UPS won 13-02

UPS U11C vs. Maidstone U11A Drew 4-4
UPS U11D vs. Maidstone U11B UPS won 3-0

UPS U10C vs. Maidstone U10A UPS won 4-0
UPS u10D vs. Maidstone U10B Drew 2-2

"); document.write("
"); document.write("Thursday 01 June 2017 - Grade 3 Mini Comrades Results (added on 8 Jun 2017)
"); document.write("Thursday 01 June 2017
Grade 3 Mini Comrades

Girls Relay Race - Umhlali finished 5th
Boys Relay race - Umhlali finished 2nd

Fun Run
Girls
Camryn Newell - 8th
Mia Reilly - 12th
Grace Slevin 17th
Ela Ash - 22nd
Francessca Coelho - 28th
Julia Allen - 43rd
Isabella Baxter -44th
Jade Cleator - 56th
Micaela Mendes - 62nd
Boys
James Bishop - 4th
Rhys Millar - 6th
Allistar Clarkson - 13th
Cooper Smith - 16th
Luke Taylor - 17th
Luke Mackay-Leslie - 27th
Seth Aszalos - 28th
Luke Von Buddenbrock - 31st
Jonathan Basson - 38th
Joshua Attwell - 56th


"); document.write("
"); document.write("Monday 05 June 2017 - Tennis Results (added on 6 Jun 2017)
"); document.write("Monday 05 June 2017
Tennis

UPS Team 1 vs. DPHS 2
Umhlali won 41 games to 22

UPS Orange Dot vs. Brighton Beach
Umhlali won 128 points to 76

Red Dot
UPS Red Team vs. Maris Stella
UPS won 114 points to 68

UPS Red Team vs. Clifton
UPS lost 97 points to 103

"); document.write("
"); document.write("Thursday 08 June 2017 - Netball U8 and U9 Change in Venue (added on 5 Jun 2017)
"); document.write("Please Note:

Thursday 08 June 2017
Girls Netball

UPS U9A vs. Curro U9A Venue:Curro Mount Richmore Time: 15h05-15h35
UPS U9B vs. Curro U9B Venue: Curro Mount Richmore Time: 14h30-15h00

UPS U8A vs. Curro U8A Venue:Curro Mount Richmore Time: 15h05-15h35
UPS U8B vs. Curro U8B Venue: Curro Mount Richmore Time: 14h30-15h00

U9A Tag Rugby and Boys U9A Soccer will still take place at Umhlali Preparatory School on Thursday 08 June 2017.

"); document.write("
"); document.write("Sport Week Ahead 05-11 June 2017 (added on 2 Jun 2017)
"); document.write("Please find sport week ahead under resources \"Sport Section\"
"); document.write("
"); document.write("Wednesday 31 May 2017 - Clifton U10 Rugby Festival (added on 1 Jun 2017)
"); document.write("Wednesday 31 May 2017
Clifton U10 Rugby Festival

UPS U10A vs. Westville U10A UPS won 20-05
UPS U10A vs. Clifton U10A Drew 05-05
UPS U10A vs. Penzance U10A UPS lost 00-05

UPS U10B vs. Equininsweni U10A UPS lost 00-15
UPS U10B vs. Clifton U10B Drew 10 - 10
UPS U10B vs. Penzance U10B Drew 05 - 05
UPS U10B vs. Westville U10B UPS won 20-00


"); document.write("
"); document.write("Wednesday 31 May 2017 Clifton U10 Rugby Change in Times (added on 31 May 2017)
"); document.write("Clifton U10 Rugby Festival
Change in Times.

UPS U10a vs Westville U10a
Time 14h55-15h15

UPS U10a vs clifton u10a
Time 15h20-15h45

UPS u10a vs Penzance u10a
Time 16h15-16h35

UPS u10b vs equininsweni u10a
Time: 14h50-15h05

UPS u10b vs clifton u10b
Time 15h10-15h25

UPS U10B vs Penzance u10b
Time 15h50-16h05

UPS u10b vs Westville u10b
Time 16h50-17h05.

"); document.write("
"); document.write("Marine Lifesaving Club - Kristian Muller (added on 31 May 2017)
"); document.write("Marine Lifesaving Club held their annual awards evening recently.

Kristian Muller was awarded U12 Nipper Of The Year and U12 Club Champ Of The Year.

Well done Kristian on these wonderful awards!


"); document.write("
"); document.write("Duathlon Champs (added on 31 May 2017)
"); document.write("Congratulations to both Brigitte Van Buddenbrock and Aaron Turner who both competed in the KZN Duathlon over the weekend

Brigitte was placed 3rd in the U12&13 category on Sunday at Midmar and has made the KZN team. Only the top 3 made it through.
She has qualified to go through to the Duathlon SA Champs
It is a 2,5km run / 10km cycle / 1,5km run
SA Champs will be on Sunday the 2nd of July and she receives her full KZN colours for Duathlon once she has participated.

Aaron Turner also competed and placed 4th in the U11 category – they only start competing from U12.

Well done to both Brigitte and Aaron!

"); document.write("
"); document.write("KZN Coastals Hockey Teams 2017 (added on 30 May 2017)
"); document.write("KZN Coastals Hockey Teams 2017

Congratulations to the following pupils who have been selected for the various KZN Coastals Hockey Teams:

Girls
KZN Coastals Development U12B Girls
Kiara Johnson
Masiko Zulu

Boys
KZN Coastals U13A
Roan Marais

KZN Coastals U13C
Callum McKeown

KZN Coastals Development U12A Boys
Jake Woodley

KZN Coastals Development U12B Boys
Michael De Beer

Well done to all pupils!

"); document.write("
"); document.write("Monday 29 May 2017 - Tennis Results (added on 30 May 2017)
"); document.write("Monday 29 May 2017
Tennis Results

Umhlali 2 vs. Westville 1
UPS won 43-20

Orange Dot
Umhlali vs. Clifton
UPS won 122-110

Red Dot
Umhlali Green vs. Marist Stella
UPS won 99-90

Umhlali Red vs. Clifton 2
UPS won 99-81

Umhlali Blue vs. Clifton 1
UPS lost 97-106

Umhlali Green vs. Olon
UPS won 120-55

"); document.write("
"); document.write("Hockey - Starter Kit Special (added on 30 May 2017)
"); document.write("Final Week to order. Please see under resources.
"); document.write("
"); document.write("Friday 26 May 2017 - Grade 3 Rugby & Netball Festival (added on 30 May 2017)
"); document.write("Friday 26 May
Grade 3 Rugby

UPS U9A vs. Highbury U9A Drew 05-05
UPS U9A vs. AShton U9A UPS won 05-00
UPS U9A vs. Glenwood U9A UPS lost 05-15
UPS U9A vs. Northlands U9A UPS lost 05-15

UPS U9B vs. Glenwood U9B UPS won 15-00
UPS U9B vs. Highbury U9B UPS won 10-00
UPS U9B vs. Northlands U9B UPS won 10-00
UPS U9B vs. DPHS U9B UPS lost 00-15

Grade 3 Netball

UPS U9A vs. Fatima U9A UPS won 4-0
UPS U9A vs. Northlands U9A UPS won 3-1
UPS U9A vs. St Henrys U9A UPS won 3-1
UPS U9A vs. Glenwood U9A UPS lost 0-3

UPS U9B vs. Northlands U9B UPS won 2-0
UPS U9B vs. Glenwood U9B UPS lost 1-5
UPS U9B vs. Reddam U9B Drew 1-1

UPS U9C vs. Northlands U9B UPS won 1-0
UPS U9C vs. Glenwood U9B UPS lost 1-5
UPS U9C vs. Penzance U9B Drew 0-0

"); document.write("
"); document.write("Saturday 27 May 2017 - Grade 3 Soccer & Netball Festival (added on 29 May 2017)
"); document.write("Saturday 27 May
Grade 3 Soccer & Netball Festival

Soccer
UPS U9A vs. Ashton U9A Drew 1-1
UPS U9A vs. CNC U9A UPS won 2-1
UPS U9A vs. Atholton U9A UPS won 2-1
UPS u9A vs. Ashton U9A UPS won 2-0
UPS U9A vs. CNC U9A Drew 2-2

UPS U9B vs. Ashton U9B UPS lost 0-3
UPS U9B vs. CNC U9B UPS lost 0-1
UPS u9B vs. Atholton U9B UPS lost 0-2
UPS U9B vs. Ashton U9B UPS won 1-0
UPS U9B vs. Atholton U9B UPS lost 0-3

Netball

UPS U9A vs. Fatima U9A UPS won 7-0
UPS U9A vs. Ashton U9A UPS lost 3-4
UPS U9A vs. Atholton U9A UPS won 1-0
UPS U9A vs. Fatima U9A UPS won 9-0

UPS U9B vs. CNC U9B Drew 3-3
UPS U9B vs. Ashton U9B UPS lost 2-3
UPS U9B vs. Fatima U9B UPS won 5-0
UPS U9B vs. Ashton U9B UPS lost 0-2
UPS U9B vs. Atholton U9B UPS won 5-0

"); document.write("
"); document.write("D&D Chess Team 2017 (added on 29 May 2017)
"); document.write("Congratulations to the following learners for making D&D Chess Team 2017

1. Mitchell Evetts
2.Jasbir Naidoo
3.Archana Datharam
4.Aarti Datharam
5.Kamaya Moodliar
6.Reolan Govender
7.Kiegan Padayachee
8.Diya Datharam

"); document.write("
"); document.write("Sport Week Ahead 29 May-03 June 2017 (added on 26 May 2017)
"); document.write("Please find under resources \"Sport Section\"
"); document.write("
"); document.write("Umhlali Preparatory School - Hockey Coaching Clinic 2017 (added on 25 May 2017)
"); document.write("Dear Parents,

Umhlali Prepartory School is running a Hockey Coaching Clinic this term for both Boys and Girls U10-U13. The clinic will be run by Madsen Hockey Academy with highly skilled coaches taking the sessions.

One session has already commenced and was a huge success. We have managed to make space available for another 15 boys and 15 girls to join.

Any pupil interested in attending the Clinic please contact Mr Pentecost at Umhlali Prepartory School.

For more information, a letter regarding the Coaching Clinic has been loaded onto the Resources Sport Section \"Umhlali Preparatory School Hockey Clinic\"

"); document.write("
"); document.write("Wednesday 24 May 2017: Netball Results (added on 25 May 2017)
"); document.write("Wednesday 24 May 2017
Netball

Umhlali vs. Fatima

UPS U13A vs. Fatima U13A UPS lost 07-13
UPS U13B vs. Fatima U13B UPS lost 03-10
UPS U13B vs. Fatima U13C Drew 01-01
UPS U13D vs. Fatima U13D UPS lost 05-08

UPS U12A vs. Fatima U12A UPS lost 12-13
UPS U12B vs. Fatima U12B UPS lost 09-10
UPS U12C vs. Fatima U12C UPS won 07-01
UPS U12D vs. Fatima U12D UPS lost 05-06

UPS U11A vs. Fatima U11A UPS won 13-05
UPS U11B vs. Fatima U11B UPS won 08-00
UPS U11B vs. Fatima U11C UPS lost 02-07
UPS U11D vs. Fatima U11D UPS lost 01-03

UPS U10A vs. Fatima U10A UPS won 02-01
UPS U10B vs. Fatima U10B UPS won 07-02
UPS U10B vs. Fatima U10C UPS won 05-02
UPS U10D vs. Fatima U10D Drew 0-0


"); document.write("
"); document.write("Wednesday 24 May 2017: Rugby Results (added on 25 May 2017)
"); document.write("Wednesday 24 May 2017
Rugby

Umhlali vs. Highbury

UPS U13A vs. Highbury U13A UPS lost 07-41
UPS U13B vs. Highbury U13B UPS lost 15-35
UPS U13C vs. Highbury U13C UPS won 29-05

UPS U11A vs. Highbury U11A UPS lost 07-15
UPS U11B vs. Highbury U11B UPS lost 10-17

UPS U10A vs. Highbury U10A UPS lost 21-26
UPS U10B vs. Highbury U10B UPS lost 05-32
UPS U10C vs. Highbury U10C UPS lost 05-35

UPS U9A vs. Highbury U9A UPS won 15-05
UPS U9B vs. Highbury U9B UPS won 25-00
UPS U9C vs. Highbury U9C UPS lost 10-15
UPS U9D vs. Highbury U9D UPS won 80-00

"); document.write("
"); document.write("Monday 22 May 2017 - Tennis Results (added on 24 May 2017)
"); document.write("Monday 22 May 2017
Tennis Results

UPS Tennis Team 1 vs. Northlands 1
Umhlali won 43 games to 20

UPS Tennis Team 2 vs. Virginia 2
Umhlali won 33 games to 30

UPS Tennis Team 3 vs. Kloof 1
Umhlali lost 23 games to 40

Orange Dot UPS 4 vs. Kloof 2
Umhlali won 132 points to 100 points

Red Dot
UPS Red Team vs. UPS Blue
Umhlali Red won 107 points to 102

UPS Red vs Olon 2
Umhlali won 120 poj ts to35

UPS Blue vs. Clifton 2
Umhlali won 106 points to 103

UPS Green vs. Olon 1
Umhlali won 120 points to 41

"); document.write("
"); document.write("Cape Town Sports Tour 2017 (added on 23 May 2017)
"); document.write("Dear Parents

The Cape Town Sport Tour dates for 2017 has been confirmed. The following sporting codes will be taking part - U13A Rugby, U13A Boys Hockey, U13A Girls Hockey and U13A Netball.

Dates: Friday 01 September 2017 - Monday 04 September 2017

We will be playing against the following schools:
Friday 01 September 2017 vs. Somerset College (Times TBC)
Saturday 02 September 2017 vs. Somerset House (Times TBC)
Sunday 03 September 2017 - Free Day
Monday 04 September 2017 vs. Bridge House (Times TBC)

We are busy with costing and await quotes from various Travel Agents. As soon as all information is received and squads confirmed, we will send the Itinerary and costing to parents.

UPS Sport Department


"); document.write("
"); document.write("Rugby - Sharks KZN Teams 2017 (added on 22 May 2017)
"); document.write("Congratulations to the following boys who have been selected for the various KZN Sharks Rugby Teams 2017

KZN Sharks U12A
Ethan Wilson

KZN Sharks U13B
Sphephelo Mbonambi

Well done boys!

"); document.write("
"); document.write("Saturday 20 May 2017 - Grade 3 Soccer & Netball Festival Results (added on 22 May 2017)
"); document.write("Saturday 20 May 2017
Grade 3 Soccer & Netball Festival

Soccer
UPS U9A vs. Ashton U9A UPS won 5-0
UPS U9A vs. Reddam U9A UPS won 1-0
UPS U9A vs. DNP U9A UPS won 7-0
UPS U9A vs. Ashton U9A UPS won 2-0
UPS U9A vs. Reddam U9A UPS won 2-1

UPS U9B vs. Reddam U9B UPS won 2-0
UPS U9B vs. Ashton U9B UPS won 5-0
UPS U9B vs. DNP U9B UPS won 4-0
UPS U9B vs. Reddam U9B UPS won 1-0
UPS U9B vs. Ashton U9B UPS won 2-0

Netball
UPS U9A vs. Reddam U9A UPS lost 1-2
UPS U9A vs. Fatima U9A UPS lost 3-4
UPS U9A vs. DNP U9A UPS won 5-0
UPS U9A vs. Ashton U9A UPS lost 1-2

UPS U9B vs. DNP U9B UPS won 6-0
UPS U9B vs. Ashton U9B UPS lost 2-4
UPS U9B vs. Reddam U9B UPS won 4-0
UPS U9B vs. Fatima U9B UPS won 4-0

"); document.write("
"); document.write("Chess - KZN Representitives. (added on 22 May 2017)
"); document.write("The following players have been selected to represent Kwa-Zulu Natal at the South African Junior Chess Championship in January 2018 in Boksburg.
under 10
1. Dhaman Bodasing
2. Jordan Peter
3. Noa Muller
4. Jasbir Naidoo
5. Sean Kihn
6.Abrianna Lobo
7.Raphael Durocher-Yvan
8.Gautam Govender
9.Dylan Zubek
10.Jethro Klie
u12.
1. Kiegan Padayachee
2. Aidan Lobo
3. Janash Jones
4.Reolan Govender
5.Guy Henwood-Fox
6.Maheshan Govender
7. Siona Reddy
8. Kamaya Moodliar
9.Ryan Smith
10. Haydn Zubek
u14
1. Matthew Smith
2. Oluhle Mpanza
3. Aryan Singh
4. Thashmika Moodley
5. Kai Muller
6.Nehal Bodasing

Congratulations to all pupils!

"); document.write("
"); document.write("Sport Week Ahead 22-27 May 2017 (added on 18 May 2017)
"); document.write("Please find Sport Week Ahead 22-27 May under resources \"Sport Section\"
"); document.write("
"); document.write("Umhlali Preparatory School \"Parking Letter\" (added on 18 May 2017)
"); document.write("Please find attched under resources \"Parking Letter\"


"); document.write("
"); document.write("Parking Committee letter - 17 May 2017 (added on 17 May 2017)
"); document.write("Please look under resources/community news.
"); document.write("
"); document.write("Umhlali Parking Letter - May 2016 (added on 15 May 2017)
"); document.write("Please find under resources/community news.
"); document.write("
"); document.write("Monday 15 May 2017 - Sport (added on 15 May 2017)
"); document.write("Monday 15 May 2017

ALL OUTSIDE SPORT EXTRA-MURALS AT UMHLALI HAVE BEEN CANCELLED BETWEEN 13H00-15H45

All Tennis Matches today at Westridge Tennis Park - Cancelled

Netball Tournament
U13A @ Atholton - Cancelled
U12A@ Reddam - Will continue (Indoor centre at Reddam House)
U11A @ Northlands - Cancelled
U10A @ DNP - Cancelled

Netball Matches
Umhlali vs. DGC @ Umhlali - Cancelled

"); document.write("
"); document.write("Saturday 13 May 2017 - Rugby Results (added on 15 May 2017)
"); document.write("Saturday 13 May 2017
Rugby

Umhlali vs. Glenwood

UPS U13A vs. Glenwood U13A UPS lost 05-52
UPS U13B vs. Glenwood U13B UPS lost 00-26
UPS U13C vs. Glenwood U13C UPS lost 00-26

UPS U11A vs. Glenwood U11A UPS lost 05-17
UPS U11B vs. Glenwood U11B UPS lost 00-30
UPS U11C vs. Glenwood U11C UPS lost 10-40

UPS U10A vs. Glenwood U10A UPS lost 10-24
UPS U10B vs. Glenwood U10B UPS lost 00-42

UPS U9A vs. Glenwood U9A UPS lost 05-20
UPS U9B vs. Glenwood U9B UPS lost 05-10
UPS U9C vs. Glenwood U9C UPS won 45-00

"); document.write("
"); document.write("Virginia Chess Tournament Results (added on 15 May 2017)
"); document.write("Virginia Chess Tournament
Chess

King Section : 1st Umhlali A Team
2nd Northlands A
3rd Virginia A
Queen Section : 1st Penzance A
2nd Umhlali B
3rd Virginia B
Knight Section: 1st Northlands B
2nd Umhlali C
3rd Amanzimtoti
Pawn Section : 1st Penzance JP
2nd Umhlali JP
3rd Northlands JP
The following players achieved full score:
1. Aiden Lobo
2. Guy Henwood-Fox
3. Riasha Singh
4. Kiegan Padayachee
5. Diya Datharam
6. Jamie Evetts
7. Archana Datharam

"); document.write("
"); document.write("Saturday 13 May 2017 Rugby & Netball UPS vs Glenwood (added on 13 May 2017)
"); document.write("Saturday 13 May 2017. (05h50)
Rugby and Netball
Umhlali vs Glenwood

Netball vs Glenwood
Cancelled

Rugby vs Glenwood
Will continue as normal.

UPS Sports Department

"); document.write("
"); document.write("Saturday 13 May 2017 Rugby & Netball UPS vs Glenwood (added on 12 May 2017)
"); document.write("Saturday 13 May 2017
Rugby & Netball
Umhlali vs Glenwood

Rugby and Netball vs Glenwood Preparatory still on. If anything changes a decision will be made at 6h15 on Saturday morning.

UPS Sports Department

"); document.write("
"); document.write("Saturday 13 May 2017. Grade 2 Soccer & Tag Rugby (added on 12 May 2017)
"); document.write("Saturday 13 May 2017
Grade 2 \"Cake League\"

Grade 2 Girls Netball & Tag Rugby has been cancelled.

UPS Sports Department

"); document.write("
"); document.write("Saturday 13 May 2017. Grade 3 Soccer & Netball (added on 12 May 2017)
"); document.write("Saturday 13 May 2017
Grade 3 Soccer & Netball Festival

Grade 3 Soccer @ Crusaders - Cancelled
Grade 3 Netball @ Glenashley - Cancelled

UPS Sports Department

"); document.write("
"); document.write("Sport Week Ahead 15-20 May 2017 (added on 12 May 2017)
"); document.write("Sport Week Ahead please find under resources \"Sport Section\"
"); document.write("
"); document.write("Cecchetti Ballet Dancers (added on 12 May 2017)
"); document.write("Two Cecchetti Ballet Dancers, Scarlett Thurling and Marcessa Coelho were selected for the Kwa-Zulu Natal Youth Ballet.
They will be performing at the Elizabeth Sneddon Theatre @ The University of Natal for two shows, this Saturday, the 13th May.
Their practise sessions have amounted to 52 hours of dedication - with practises being held every Saturday at the Play House studio in Durban.

Well done girls!

"); document.write("
"); document.write("Rugby - Durban Coastals Rugby Teams 2017 (added on 11 May 2017)
"); document.write("Congratulations to the following boys who have been selected for the various Durban Coastals Rugby Teams:

Durban Coastals U13B Rugby Team
Callum McKeown
Sphephelo Mbonambi
Adriaan Smit

Durban Coastals U12A Rugby Team
Ethan Wilson
Simthembile Mkhize

Well done boys!

"); document.write("
"); document.write("Rugby Fixtures: Saturday 13 May 2017, Umhlali vs. Glenwood (added on 10 May 2017)
"); document.write("Saturday 13 May 2017
Rugby Fixtures
Umhlali vs. Glenwood Venue: Glenwood Preparatory School

U13A - 12h15 (15 man) Main Field
U13B - 11h00 (15 man) Main Field
U13C - 09h20 (15 man) Main Field

U11A - 10h10 (15 man) Main Field
U11B - 10h30 (15 man) B Field
U11C - 09h10 (10 man) B Field

U10A - 08h30 (15 man) Main Field
U10B - 09h50 (15 man) B Field

U9A - 09h10 (10 man) B Field
U9B - 08h30 (10 man) B Field
U9B - 08h30 (10 man) B Field

"); document.write("
"); document.write("Netball Fixtures: Saturday 13 May 2017, Umhlali vs. Glenwood (added on 10 May 2017)
"); document.write("Saturday 13 May 2017
Netball Fixtures
Umhlali vs. Glenwood Venue: Glenwood Preparatory School

08h30-08h55 U12D Court A
08h30-08h55 U13E Court B
08h30-08h55 U10d Court C

09h00-09h25 U13D Court A
09H00-09H25 U11C Court B
09H00-09H25 U10C Court C

09H30-09H55 U12C Court A
09H30-09H55 U11B Court B
09H30-09H55 U10B Court C

10H00-10H25 U13C Court A
10H00-10H25 U12E Court B
10H00-10H25 U10A Court C

10H30-10H55 U13B Court A
10H30-10H55 U12A Court B
10H30-10H55 U11A Court C

11H00-11H35 U13A Court A
11H00–11H35 U12B Court C

"); document.write("
"); document.write("Hockey - Starter Kit Special (added on 10 May 2017)
"); document.write("Please find under Resources Sport Section.

Picture included.

"); document.write("
"); document.write("KZN Dance Team 2017 (added on 9 May 2017)
"); document.write("Dance Trials took place this month @ Thomas More College, and Ashton College for pupils who were selected to compete for an opportunity to be in the KZN Dance Team 2017.

• Samantha Southwood made the U13 female team for KZN 2017
• Sibongiseni Mpanza made the U13 male team for KZN 2017

They have now been invited to a capping ceremony this Friday 12 May to officially announce that they are part of the team.
Thereafter they will compete at the IPT (Inter Provincial Tournament) will take place at ATKV Natalia Beach from 29 June – 2 July 2017.

Congratulations to both pupils!

"); document.write("
"); document.write("Saturday 06 May 2017 - Grade 3 Soccer & Netball Festival (added on 8 May 2017)
"); document.write("Saturday 06 May
Grade 3 Soccer & Netball Festival

Netball
UPS U9A vs. Ashton U9A UPS lost 02-05
UPS U9A vs. CPLL U9A UPS won 05-02
UPS U9A vs. Reddam U9A UPS won 05-00
UPS U9A vs. Ashton U9A UPS lost 00-02

UPS U9B vs. Reddam U9B UPS won 04-00
UPS U9B vs. Ashton U9B UPS lost 00-05
UPS U9B vs. CPLL U9B UPS lost 00-02
UPS U9B vs. Ashton U9B UPS lost 01-05

Soccer
UPS U9A vs. Ashton U9A UPS won 3-2
UPS U9A vs. CPLL U9A UPS won 4-1
UPS U9A vs. Reddam U9A UPS won 2-1
UPS U9A vs. Ashton U9A Drew 1-1
UPS U9A vs. Reddam U9A UPS won 4-0

UPS U9B vs. Ashton U9B UPS lost 0-5
UPS U9B vs. CPLL U9B UPS lost 0-1
UPS U9B vs. Reddam U9B UPS lost 0-1
UPS U9B vs. Ashton U9B UPS lost 0-1
UPS U9B vs. CPLL U9B UPS lost 0-3

"); document.write("
"); document.write("Saturday 06 May 2017 - Rugby Results (added on 8 May 2017)
"); document.write("Saturday 06 May 2017
Rugby
Umhlali vs. Northlands

UPS U13A vs. Northlands U13A UPS won 22-00
UPS U13B vs. Northlands U13B UPS won 37-05
UPS U13C vs. Northlands U13C UPS won 39-00

UPS U11A vs. Northlands U11A UPS won 38-00

UPS U10A vs. Northlands U10A Drew 15-15
UPS U10B vs. Northlands U10B UPS won 60-05

UPS U9A vs. Northlands U9A UPS lost 20-25
UPS U9B vs. Northlands U9B Drew 10-10
UPS U9C vs. Northlands U9C UPS won 25-05

"); document.write("
"); document.write("Saturday 06 May 2017 - Netball Results (added on 8 May 2017)
"); document.write("Saturday 06 May 2017
Netball
Umhlali vs. Northlands

UPS U13A/B vs. Northlands U13A UPS lost 05-20
UPS U13B/C vs. Northlands U13B UPS lost 02-04
UPS U13C/D vs. Northlands U13C UPS lost 08-10
UPS U13D/E vs. Northlands U13D UPS lost05-06

UPS U12A/B vs. Northlands U12A UPS lost 01-17
UPS U12B/C vs. Northlands U12B UPS lost 04-20
UPS U12C/D vs. Northlands U12C UPS lost 03-14

UPS U11A vs. Northlands U11A UPS lost 04-05
UPS U11B vs. Northlands U11B UPS won 08-00
UPS U11C vs. Northlands U11C UPS lost 02-03

UPS U10A vs. Northlands U10A UPS won 7-6
UPS U10B vs. Northlands U10B UPS lost 02-04
UPS U10C vs. Northlands U10C UPS won 06-00
UPS U10D vs. Northlands U10D UPS won 12-00

"); document.write("
"); document.write("Ilembe Chess 2017 (added on 8 May 2017)
"); document.write("Congratulations to the following players who qualified in the district trials to represent Ilembe in the Provincial Schools Championship 2017.
1. Aarti Datharam
2. Diya Datharam
3. Jamie Evetts
4. Aidan Lobo
5. Reolan Govender
6. Kamaya Moodliar
7. Oluhle Mpanza
8. Thashmika Moodliar
9. Cameron Evetts

Well done to all players!


"); document.write("
"); document.write("KZN Netball 2017 (added on 8 May 2017)
"); document.write("Congratulations to Emma Dekker who has been selected for the KZN U13 Netball team.

Well done Emma!

"); document.write("
"); document.write("Ilembe Netball 2017 (added on 8 May 2017)
"); document.write("Congratulations to the following netball girls who were selected for Ilembe:

Ilembe U12
Rebecca McDonough
Isabella Wilson
Masiko Zulu

Ilembe U13
Jamie Bateman
Emma Dekker
Michela Brignole

Congratulations Girls!

"); document.write("
"); document.write("Sport Week Ahead 08-13 May 2017 (added on 7 May 2017)
"); document.write("Please find Sport Week Ahead under Resources \"Sport Section\"
"); document.write("
"); document.write("SHEDDERS CRICKET ACADEMY (added on 4 May 2017)
"); document.write("SHEDDERS CRICKET ACADEMY

Shedders Cricket Academy which runs from Northwood Boys High has branched out and have dedicated two days a week exclusively to private coaching for Umhlali Preparatory School pupils only. Sessions will run from our school nets. Andrew Shedlock who is very well known in the KZN cricketing fraternity is very excited to be associated with our school and looks forward in taking cricket to new heights.

Shedders Cricket Academy will run coaching sessions on a Monday and Thursday afternoon and is open to pupils from Grade R-7

For more information regarding time slots and fees please contact Andrew Shedlock directly on:
E-Mail: shedders@worldonline.co.za
Cell: 083 791 7646


"); document.write("
"); document.write("Sport Week Ahead 02-06 May 2017 (added on 2 May 2017)
"); document.write("Please find under resources Sport Section.

Please note changes in Rugby teams and times for Saturday 06 May 2017

"); document.write("
"); document.write("\"Dance-A-Thon\" at Sugar Rush Park 28 April 2017 (added on 26 Apr 2017)
"); document.write("Caraline Hill, Caitie Fomison, Erin Wilkins and Brigitte Von Buddenbrock have all qualified to dance at the World Lyrical Dance Federation in England in July representing South Africa and we need to raise money. It’s an absolute dream for them to dance at The Shakespeare Theatre in Stratford-On-Avon so we need all the help we can get.

Sugar Rush are hosting a \"Dance-A-Thon\" which is aimed at all kids who are keen to come along for a fun morning but mainly for parents who are working to have something to entertain children for the morning as it’s not a public holiday. All proceeds are going to the girls competing in England.
We are happy to offer ALL Umhlali pupils a discounted rate of R100.

Friday 28 April
09h00-12h00
Venue: Sugar Rush Park

Gill von Buddenbrock
Landline: 087 351 2954

"); document.write("
"); document.write("Rugby Tots (added on 25 Apr 2017)
"); document.write("Please find under resources section \"Rugby Tots\" information
"); document.write("
"); document.write("SA School Swimming Champs (added on 24 Apr 2017)
"); document.write("SA Schools Swimming Champs

Kristian Muller had a tough time coming from SA nippers lifesaving and then really battled with the altitude and conditions.

Kristian received a bronze in his 200 breast and dropped 5 seconds off his personal best,
finishing off 3.06.10

Mykae Forrest did not medal individually but did well with her team mates in the 4x 100 freestyle relay and came in with a GOLD

Our Ilembe district kids made us proud .

Well done Mykae and Kristian!


"); document.write("
"); document.write("Updated Uniform Price List - April 2017 (added on 24 Apr 2017)
"); document.write("Please see under resources.
"); document.write("
"); document.write("Saturday 22 April 2017 - Northlands U13A Netball Tournament (added on 24 Apr 2017)
"); document.write("Saturday 22 April 2017
Netball

Northlands U13A Netball Tournament

UPS U13A vs. Chelsea U13A UPS lost
UPS U13A vs. Kokstad U13A UPS won
UPS U13A vs. Fatima U13A UPS won
UPS U13A vs. CPLL U13A UPS won
UPS U13A vs. Hurlyvale U13A UPS lost

"); document.write("
"); document.write("Saturday 22 April 2017 - Rugby vs Clifton (added on 24 Apr 2017)
"); document.write("Saturday 22 April 2017
Rugby

Umhlali vs Clifton

UPS U13B vs. Clifton U13B Drew 12-12
UPS U13C vs. Clifton U13C UPS lost 17-40
UPS U13D vs. Clfton U13D UPS won 15-05

UPS U11B vs. Clifton U11B UPS won 10-00

UPS U10A vs. Clifton U10A UPS lost 10-15
UPS U10B vs. Clifton U10B Drew 15-15
UPS U10C vs. Clifton U10C UPS won 30-10

UPS U9A vs. Clifton U9A Drew 05-05
UPS U9B vs. Clifton U9B UPS won 15-05
UPS U9C vs. Clifton U9C UPS won 50-10
UPS U9D vs. Clifton U9D UPS lost 05-10

"); document.write("
"); document.write("Saturday 22 April 2017 - Northlands Chess Tournament (added on 24 Apr 2017)
"); document.write("Saturday 22 April 2017
Northlands Chess Tournament

The following players competed in the Northlands winter chess tournament
1. Cameron Evetts
2. Aarti Datharam
3.Jamie Evetts
4.Diya Datharam
5.Archana Datharam
6.Riasha Singh

Congratulations to the Umhlali Preparatory School chess team who won the tournament on Saturday!

1st Umhlali
2nd. Penzance
3rd Chelsea

"); document.write("
"); document.write("Friday 21 April 2017 - Northlands Rugby U13A Tournament (added on 24 Apr 2017)
"); document.write("Friday 21 April 2017
Northlands U13A Rugby Tournament

UPS U13A vs. Virginia U13A UPS won 10-00
UPS U13A vs. Hartmann House U13A UPS won 05-00
UPS U13A vs. Glenwood U13B UPS won 05-00
UPS U13A vs. KwaManzini U13A UPS won (walk over)
UPS U13A vs. Hillcrest U13A UPS lost 00-10
UPS U13A vs. Kokstad U13A UPS won 20-00
UPS U13A vs. Clifton U13A UPS lost 00-10

"); document.write("
"); document.write("Golf Lessons (added on 21 Apr 2017)
"); document.write("Warren Abery Golf

Now offering lessons at Umhlali Country Club

For more information, please see under resources, Community News...

"); document.write("
"); document.write("MY SCHOOL (added on 21 Apr 2017)
"); document.write("Thank you to all our parents you have been using their My School cards - R7 853 53 was raised in March and YTD R17 358.19


"); document.write("
"); document.write("IMPIS HOCKEY CLUB (added on 21 Apr 2017)
"); document.write("More...

"); document.write("Chess Results From South African Junior Closed (added on 19 Apr 2017)
"); document.write("It gives me great pleasure to inform you that Archana Datharam has been placed 1st in the u10 girls division at the SAJCCC 2017. She receives her SA colours once again.
Aarti Datharam has been tied 4th and due to Bucchels placed 6th. She receives her Chessa colours.
Aarti has also received the Best u10 Female Youth player of the year 2015/2016 at the SA Youth Awards which took place simultaneously with the SAJCCC 2017 awards ceremony.
Both girls qualify to participate in the following international tournaments:
World Youth tbh in Brazil
Commonwealth tbh in India
African Youth tbh in Egypt

Congratulations to both girls on these outstanding achievements!

"); document.write("
"); document.write("Kearsney Easter Rugby Festival 2017 (added on 18 Apr 2017)
"); document.write("Thursday 13 April 2017
Kearsney Easter Rugby Festival

UPS U13A vs. Mark Godefroy U13 Rugby Team UPS lost 05-10

"); document.write("
"); document.write("Rugby Results -Glenwood High School U13A Rugby Festival (added on 18 Apr 2017)
"); document.write("Friday 31 March 2017
Rugby

UPS U13A vs. Scottburgh U13A UPS won 33-00

Saturday 01 April 2017
Rugby

UPS U13A vs. DaleView U13B UPS won 22-00
UPS U13A vs. Paul Pietersburg U13A UPS lost 10-19

Sunday 02 April 2017
Rugby
UPS U13A vs. Bergland U13A UPS won 14-12
UPS U13A vs. Pelham U13A UPS lost 00-12


"); document.write("
"); document.write("Sport Week Ahead 18-22 April 2017 (added on 17 Apr 2017)
"); document.write("Please find under resources sport section
"); document.write("
"); document.write("Kearsney Easter Rugby Festival 2017 (added on 11 Apr 2017)
"); document.write("Kearsney College Easter Rugby Festival 2017.

The Umhlali Preparatory School U13A Rugby team will be playing against the KZN Ibutho / Mark Godefroy u13 rugby team on Thursday 13 April 2017 at Kearsney College starting at 08h30.
The U13A team will play the opening game for the Kearsney Easter Rugby Festival. Twelve renowned South African rugby High Schools will be taking part in the festival.

Please find attached under resources the fixtures for Kearsney Easter Rugby Festival 2017.

"); document.write("
"); document.write("Term 2 Calendar (added on 4 Apr 2017)
"); document.write("The Term 2 Calendar can be found under Resources - Calendars
"); document.write("
"); document.write("Supersport United Soccer School - Holiday Camp (added on 31 Mar 2017)
"); document.write("For more info, please see under resources ; Community News
"); document.write("
"); document.write("Extra-Mural Programme Term 2 - 2017 (added on 31 Mar 2017)
"); document.write("Please find both Junior Primary and Senior Primary extra-mural programmes under resources Sport Section.
"); document.write("
"); document.write("Well done - Kyle Neethling (added on 30 Mar 2017)
"); document.write("Kyle Neethling (Grade 6) was selected to perform in this year's SASMT (South African Society of Music Teachers) Achievers' Concert which was held on Sat 25 March for: \"the outstanding results he achieved in the 2016 practical exams.\"

Kyle passed the ABRSM (The Associated Board of the Royal Schools of Music) Grade 2 Piano exam with distinction. He also passed the ABRSM Grade 2 Music Theory exam with distinction.

"); document.write("
"); document.write("S.W.I.S.H - Dance (added on 30 Mar 2017)
"); document.write("Please find under resources letter of congratulations for pupils who took part in the S.W.I.S.H Dance WORLD LYRICAL DANCE FEDERATION SOUTH AFRICAN QUALIFIERS.
"); document.write("
"); document.write("100 Club First Draw (added on 30 Mar 2017)
"); document.write("Thank you to all those members who supported 100 Club on Monday evening, it was an enjoyable and successful evening. Also a thank you to PJ from Naked Bones who did the catering.

The winners for Term 1 are as follows:

First prize R4000: no 60 R Meyer
Second prize R1000: No 19 D Tulloch
Attendance R500: no 58 du Plessis family
Attendance R500: no 25 Bateman family

Provisionally 100 Club for Term 2 will be held on 27th June.

Grade 7 Fundraising Committee

"); document.write("
"); document.write("Parenting with Boundaries (added on 30 Mar 2017)
"); document.write("For more information regarding this talk, please see under resources, Community News
"); document.write("
"); document.write("Retail Office Space to Let (added on 30 Mar 2017)
"); document.write("Retail and office space to let in central Umhlali - FROM R65 per sqm

For viewing contact Mel on 082 607 1285

"); document.write("
"); document.write("Umhlali Age Group Chess Tournament Results 17 MARCH 2017 (added on 29 Mar 2017)
"); document.write("Umhlali Age Group Chess Tournament Results 17 MARCH 2017

Under 10
1st Noa Muller
2nd Sean Kihn
3rd Dhaman Bodasing

Under 12
1st Kiegan Padayachee
2nd Ryan Smith
3rd Reolan Govender

Under 14.

2nd Matthew Smith
3rd Aryan Singh

Ethekwini Open 2017

Aarti Datharam: Best female player 5/7.

Cameron Evetts also had a good score of 5/7.

"); document.write("
"); document.write("South African Body of Dance KZN Street Dance Nationals (added on 29 Mar 2017)
"); document.write("DanceWeb Studios competed at the South African Body of Dance KZN Street Dance Nationals.

Our dancers from Umhlali Prep have come home with fantastic results.

For the full set of results, please see under resources extra curricular

"); document.write("
"); document.write("Ilembe Boys and Girls Hockey Teams 2017 (added on 29 Mar 2017)
"); document.write("Ilembe Hockey Teams 2017

Congratulations to the following pupils who have been selected for the Ilembe Hockey Teams for 2017

Girls U12
Alea Bergstrom
Hannah Hargroves
Avuyile Hoza
Kiara Johnson
Isabella Wilson
Masiko Zulu
Brigitte Von Buddenbrock

Boys U12
Keagon Goosen
Juan Van Heerden
Sim Mkhize
Mhlengi Jali
Michael De Beer
Jake Woodley
Grant Aranky
Devan Keenan

Girls U13
Jamie Bateman
Erin Black
Tayla Bowles
Michela Brignole
Emma Dekker
Isabella Du Plessis
Zizile Khuluse
Hannah Lamprecht
Zominotho Mamba
Caitlyn O'Connor

Boys U13
Roan Marais
Seth Rose
Flynn Worthy
Joshua Owen
Tanna Pullock
Callum McKeown
Astin Arthur
Nkosi Dube

Well done to all players and good luck for the KZN Coastals trials.

"); document.write("
"); document.write("Tuesday 14 March 2017 - Senior Primary Top 6 Gala Results (added on 29 Mar 2017)
"); document.write("Girls U10
1st Emily Lott
2nd Bailey Forrest
3rd Jenna & Christine Van Rooyen

Boys U10
1st Clayton Cleator
2nd Kyle Pullock
3rd Guy Henwood-Fox

Girls U11
1st Lauren Bates
2nd Amy Hargroves
3rd Yvonne Smith

Boys U11
1st Joseph Clarkson
2nd Jethro Goss
3rd Nathan Deeb & Aaron Turner

Girls U12
1st Mykae Forrest
2nd Caroline Hill
3rd Isabella Wilson

Boys U12
1st Kristian Muller
2nd Ethan Marais
3rd Ashton Duncan

Girls Open
1st Harmony du Plessis
2nd Tara Hamilton
3rd Michela Brignole

Boys Open
1st Max Oliver
2nd Tanna Pullock
3rd Aaron Tarr

Most Records Girls Mykae Forrest & Lauren Bates
Boys Kristian Muller

Junior Victrix Ludorum: Lauren Bates
Junior Victor Ludorum: Joseph Clarkson

Senior Victrix Ludorum: Mykae Forrest
Senior Victor Ludorum: Kristian Muller

"); document.write("
"); document.write("Lost Watches (added on 29 Mar 2017)
"); document.write("We have a number of watches that have been found on the school property.

If you have lost a watch, please see Mrs Hyland Smith

"); document.write("
"); document.write("KZN U11 Final Cricket Squad 2017 (added on 27 Mar 2017)
"); document.write("Congratulations to the following boys who have been selected to take part in the KZN U11 Final Trials which will take place in August.

Joseph Clarkson
James Knoetze
Kaeden McAllister
Keagen McMeekan

Well done boys!


"); document.write("
"); document.write("S.A. LEVEL 2 & 3 SWIMMING CHAMPIONSHIPS SASOLBURG 23 – 26 MARCH 2017 (added on 27 Mar 2017)
"); document.write("Please find write up and results under Resources Sport Section.
"); document.write("
"); document.write("ETHEKWINI CHESS TRIALS (added on 27 Mar 2017)
"); document.write("ETHEKWINI CHESS TRIALS

Under 8
4th Mitchell Evetts

Under 10
3rd Archana Datharam

Under 12
1st Jamie Evetts

Under 14
2nd Cameron Evetts
Tied 3rd Aarti Datharam under 14

Congratulations to all players!


"); document.write("
"); document.write("KZN National Hip Hop Champs 2017 (added on 27 Mar 2017)
"); document.write("KZN National Hip Hop Champs 2017.
Samantha Southwood and Rebecca McDonough from Sugar Dance Studio competed at the
KZN National Hip Hop Championships 2017 on the 25th March at the UKZN Sports Hall.

Samantha Southwood’s Results:
12-15 Championship Solo – Silver
12-15 Championship Duo – Gold
12-15 Novice Formation – Gold

Rebecca McDonough’s Results:
12-15 Amateur Duo – Silver
12-15 Novice Formation – Gold

Samantha and Rebecca will be competing at the Common Wealth Cup to be held at Sun City
in September 2017, against dancers from Canada, United Kingdom, Gibraltar and Australia.

Well done girls!

"); document.write("
"); document.write('
'); document.write('
'); document.write('
'); document.write('
');